Vos paskelbus apie naujus patvirtintus atvejus Lietuvoje, žiniasklaida ir visa visuomenė laukia kuo daugiau informacijos apie susirgusiuosius (kur jie dirba, su kuo bendravo, kur lankėsi ir pan.). Tačiau tyrimo patvirtinimo dieną dažniausiai tokios informacijos dar nėra, kadangi ji gaunama tik gydytojui patvirtinus diagnozę ir pradėjus atvejo epidemiologinį tyrimą. Manome, kad visiems naudinga sužinoti, kaip vykdomas tyrimas, kada ir kaip informacija „atsiranda“.

Kai laboratorijoje gaunamas teigiamas COVID-19  tyrimas, informacija apie jį siunčiama Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) ir gydymo įstaigai, kuri ėmė mėginį iš žmogaus organizmo. SAM paskelbia oficialią statistiką (skaičius) apie teigiamų tyrimų skaičių. Tuo metu NVSC dar neturi informacijos apie asmenį, kuriam šis tyrimas atliktas. Gydymo įstaiga, gavusi iš laboratorijos tyrimų rezultatus, juos susieja su asmenimis, kuriems atlikti tyrimai, ir informuoja juos bei NVSC.

NVSC epidemiologinį tyrimą paprastai pradeda  TIK GAVĘS OFICIALŲ PRANEŠIMĄ IŠ GYDYMO ĮSTAIGOS apie patvirtintą užkrečiamosios ligos atvejį. COVID-19 atveju dažnai tyrimą pradeda  net nespėjęs gauti oficialaus, o tik telefoninį pranešimą. NEGAVUS jokio pranešimo, tyrimo pradėti neįmanoma.

EPIDEMIOLOGINIO TYRIMO EIGA:

NVSC specialistas susisiekia su susirgusiuoju, jei tuo metu leidžia jo sveikatos būklė, ir aiškinasi:

1.    Kur asmuo buvo, kur keliavo, kur galėjo užsikrėsti
2.    Kada pajuto ligos simptomus
3.    Kada kreipėsi į medikus
4.    Su kuo bendravo pastarąsias 14 dienų iki simptomų atsiradimo (išsiaiškinami sąlytį turėję asmenys)
5.    Susisiekia su visais sąlytį turėjusiais asmenimis ir informuoja, kaip elgtis ateinančias 14 dienų
6.    Pateikia informaciją į oficialią informacinę sistemą
7.    Parengia informaciją, kurią galima skelbti viešai (atvejų epidemiologinių tyrimų rezultatai)

Teikdami informaciją apie nustatytus atvejus, negalime suteikti tokios ir tiek informacijos, kad būtų galima nustatyti asmens tapatybę. Todėl prašome būti korektiškiems ir nereikalauti pateikti informacijos, kuri gali pažeisti asmenų teisę į privatumą bei asmens duomenų apsaugą.

Atminkime: kuo daugiau laiko specialistai turės savo tiesioginiam darbui (epidemiologiniam tyrimui), tuo greičiau bus išsiaiškinti sąlytį turėję asmenys ir užkirstas kelias infekcijos plitimui, taip pat pateikti apibendrinti statistiniai duomenys, kurie gali būti reikšmingi priimant sprendimus, susijusius su šios ekstremalios situacijos valdymu Lietuvoje.

Linkime visiems sveikatos ir dėkojame už palaikymą bei supratingumą!

 

Šaltinis: NVSC atlieka COVID-19 atvejų epidemiologinius tyrimus: kaip tai vyksta ir kada įmanoma pateikti daugiau informacijos apie susirgusiuosius?